Dopasowanie plecaka

Jak wyregulować system drabinek Tatonka?

Wszystkie systemy nośne plecaków trekkingowych i turystycznych firmy Tatonka mają regulowany system drabinek, który umożliwia indywidualne dopasowanie plecaka do długości pleców. Użyj listew drabinkowych i klapy na rzepy, aby określić dopasowanie systemu nośnego do długości pleców. Przewlecz górną część, aby uzyskać długi tył, u dołu, aby uzyskać krótki tył, i pośrodku, aby uzyskać standardową długość pleców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znajdź pozycję odpowiednią do długości pleców. Przeciągnij dolną i górną klapę na rzepy o dwie listwy drabiny. Teraz załóż dwie klapki na środkowej części, najpierw górną, a następnie dolną. Załóż załadowany plecak na plecy. Najpierw zapnij pas biodrowy i zaciągnij go, a następnie szelki. Sprawdź, czy plecak jest prawidłowo założony – pas biodrowy powinien być wyśrodkowany na kościach biodrowych, punkt styku szelek na siódmym kręgu szyjnym. Jeśli nie, przeciągnij paski naramienne wyżej lub niżej na drabinie.

Dlaczego muszę dopasować mój plecak trekkingowy

Plecaki trekkingowe i turystyczne, które mają przenosić stosunkowo duże ciężary, powinny być prawidłowo ustawione, aby część obciążenia została przeniesiona na obszar miednicy. Innymi słowy, najlepiej byłoby, gdyby klapy biodrowe były umieszczone centralnie nad kośćmi biodrowymi. Dlatego system nośny powinien być dostosowany do długości pleców użytkownika. Wszystkie systemy nośne plecaków trekkingowych i turystycznych firmy Tatonka są wyposażone w regulowany system drabinek, który umożliwia indywidualne dopasowanie plecaka do długości pleców.

Czy mogę oszacować długość moich pleców na podstawie mojego wzrostu?

Nie, to nie zadziała, ponieważ każdy może mieć krótki lub długi tułów. Jednak z reguły niskie osoby mają zazwyczaj krótsze plecy niż osoby wysokie. Najlepiej, jeśli kupisz plecak trekkingowy lub turystyczny w sklepie specjalistycznym, ponieważ doradzi on w kwestii odpowiedniego dopasowania i ustawi plecak za Ciebie. Po ustawieniu plecaka na długość pleców nie będziesz musiał go ponownie zmieniać.

Co mam zrobić, jeśli chcę kupić mój plecak trekkingowy online?

Istnieje kilka ogólnych wskazówek:

-Przede wszystkim zdecyduj, jaki rozmiar plecaka potrzebujesz. Zależy to od tego, do czego chcesz go używać.

-Tatonka posiada w swojej ofercie również plecaki specjalnie zaprojektowane dla kobiet, które mają zazwyczaj krótsze plecy od mężczyzn, co znacznie ułatwia dopasowanie konkretnego modelu.

-Jako osoba niskiego wzrostu zdecyduj się na plecak trekkingowy o mniejszej pojemności lub wybierz plecak turystyczny, ponieważ przejścia między małym plecakiem trekkingowym a dużym plecakiem turystycznym są dość luźne.

-Jeśli jesteś mężczyzną, który nie jest zbyt wysoki, z pewnością możesz wybrać plecak damski. (Modele damskie Tatonka zostały zaprojektowane z myślą o tym, więc nie przyciągają zbytnio wzroku).

Jak ustawić plecak?

  1. Załaduj swój plecak trekkingowy, najlepiej realistycznie, co najmniej 5 kg. Tylko z dociążonym plecakiem jesteś w stanie stwierdzić, czy jest on we właściwej pozycji.
  2. Załóż plecak z poluzowanymi pasem i szelkami na ramię, po czym umieść pas biodrowy centralnie na kościach biodrowych. Zapnij pas biodrowy i zaciśnij go, ciągnąc końce paska w kierunku pępka.
  3. Teraz zaciśnij paski naramienne, ale nie na tyle, żeby ograniczały ruch ramion.
  4. Punkt styku pasów naramiennych – punkt, w którym odsuwają się od plecaka – powinien znajdować się mniej więcej w połowie wysokości siódmego kręgu szyjnego. To jest mały guzek, który lekko wystaje w dole szyi.
  5. Gdy (naprężone) pasy barkowe są na odpowiednim poziomie, zaciśnij pasy kontroli obciążenia umieszczone na ramionach. Odciążają one pasy barkowe i możesz lepiej kontrolować obciążenie podczas wykonywania ruchów na boki.
  6. Idealny punkt styku pasów kontrolujących obciążenie znajduje się na poziomie obojczyków, podczas gdy same paski powinny być ustawione pod kątem od 30 do 50 stopni do pleców i do góry nad ramionami.

 

JAK IDEALNIE DOPASOWAĆ PLECAK

 

KROK 1: ZAŁÓŻ PLECAK NA PLECY

Poluzuj pasy naramienne i unieś plecak za uchwyt, po czym załóż plecak.

KROK 2: UMIEŚĆ PAS BIODROWY NA KOŚCIACH BIODROWYCH

Środek pasa biodrowego powinien być ułożony na kościach biodrowych. Zaciśnij oba boki paska biodrowego w kierunku pępka.

KROK 3: DOCIĄGNIJ PASY NARAMIENNE

Zaciśnij szelki tak, żeby nie krępowały Twoich ruchów.

KROK 4: DOCIĄGNIJ PASY KONTROLI ŁADUNKU

Paski kontroli obciążenia należy ustawić wokół obojczyków pod kątem ok. 30 – 50 °.

KROK 5: ZAPNIJ PASEK NA KLATCE PIERSIOWEJ

Zapnij pas piersiowy. Poprawia to swobodę ruchów podczas aktywnego ruchu i stabilizuje system nośny, zapobiegając w ten sposób zmęczeniu.

KROK 6: DOCIĄGNIJ PAS BIODROWY

Dociągnij pas kontroli obciążenia, żeby mieć lepszą kontrolę podczas marszu.