OCHRANIACZE - STUPTUTY

Wyświetlanie 1–12 z 16 wyników

Dość nietypowa, ale i niedająca przejść koło niej obojętnie nazwa – stuptuty – określa ochraniacze na buty. Jest to jedno z bardzo dzisiaj popularnych i chętnie zakładanych akcesoriów wybornych alpinistów, jak i turystów wędrujących po szlakach górskich. W trudniejszych warunkach są zbawienne zarówno na łagodnych trasach, jak i na długich i trudnych dystansach.

Czym są stuptuty?

Sutptuty to nic innego jak ochraniacze na buty górskie. Określić je można jako specjalne „tuby”, które wykonuje się z dość cienkiego materiału. Ich rozmiar pozwala chronić łydki i kostki, a zakłada się je na buty oraz na spodnie. Bardzo często mają one dodatkowe wyposażenie. Mogą to być takie elementy jak regulacje obwodu, haczyk, dzięki któremu uda się je zaczepić o sznurowadło czy pasek, który podtrzyma ochraniacz pod butami. Na nogach dobrze trzymają się dzięki zastosowanemu suwakowi lub rzepom. To trekkingowe akcesorium, które może bardzo się przydać w różnych warunkach i będzie służyć jako ochrona dla nóg i butów.

Stuptuty – przed czym nas ochronią?

Jeśli myślimy o tego typu ochronie, to przeważnie kojarzy się nam ona z zimą i zabezpieczeniem przed śniegiem. Jednak zastosowanie stuptutów jest znacznie szersze i będą pomocne także przy innych okazjach.

Rzeczywiście jest tak, że ochraniacze na buty tego typu używane są przede wszystkim podczas wędrówek po śniegu. Przydają się także jeśli zabierzemy je w góry, podczas wędrowania w rakach, a także podczas wspinaczek. Przed czym one chronią? Przede wszystkim przed wodą, a także przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Nie ma jednak przeszkód, by korzystać z właściwości stuptutów poza okresami, w których dominuje śnieg. Ochraniacze mogą się przydać nawet na pustyni. Ich materiał jest szczelny, a funkcjonalne mocowanie pomaga je nosić w najtrudniejszych warunkach. Ochronią nas przed gałęziami, błotem, piachem, kamieniami czy igłami. Są coraz popularniejsze i chętnie zakładają je na nogi zarówno turyści, jak i podróżnicy czy biegacze.

W jakich sytuacjach założyć ochraniacze na buty typu stuptuty?

Ochraniacze zakładane na nogi i obuwie należą do grupy produktów, które przydadzą się w wielu sytuacjach. Niezależnie od tego czy jesteś zaawansowanym podróżnikiem, czy okazjonalnym turystą ochronią one nas przed wieloma zagrożeniami:

  • ochrona przed piaskiem – nie pozwolą dostać się drobinkom piasku do wnętrza butów. W ten sposób eliminujemy pojawienie się wszelkich obtarć czy nawet zakażeń,
  • ochrona przed deszczem – zapobiegają dostawaniu się kropel deszczu do środka butów. Wędrowanie dzięki nim będzie bardziej komfortowe,
  • ochrona przed śniegiem – w warunkach zimowych stuptuty są używane najczęściej. Doskonały produkt, który pozwala przebijać się przez grube warstwy śniegu bez obaw o to, że śnieg dostanie się pod spodnie czy do butów,
  • ochrona przed uszkodzeniami – ochraniacze doskonale sprawdzają się także wtedy, kiedy zależy nam na ochronieniu spodni przed mechanicznymi uszkodzeniami. Tym bardziej będą one pożądane jeśli na sobie nosimy spodnie outdoorowe, których cena jest dość wysoka.

Cena stuptutów może być różna, tak samo kolor możemy dobrać pod nasze upodobania. Jedno jest pewne, jest to grupa produktów, która świetnie sprawdzi się podczas lekkich wędrówek, jak i bardzo wymagających wypraw.