WSPINACZKOWE

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu plecak był niezwykle prostym, patrząc z dzisiejszej perspektywy, wręcz prymitywnym przedmiotem. Dzisiaj rodzina plecaków niezwykle się rozrosła. To, co różni dzisiejsze plecaki od tych dawnych to rozwiązania, które w nich zastosowano. Dlatego obecnie mamy wyszczególnione kategorie plecaków szkolnych, miejskich, rowerowych czy wspinaczkowych. Jak w takim razie wybrać plecak, który świetnie sprawdzi się podczas wspinaczki, który będzie najlepszy?

Plecak wspinaczkowy – na co zwracać uwagę decydując się na zakup?

Przejdźmy teraz do nieco bardziej konkretnych elementów, które sprawiają, że można zakwalifikować plecak do grupy wspinaczkowej. Co dzisiaj proponuje się fanom wspinaczek, jakie plecaki spełniają ich oczekiwania, na jakie detale należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup.

Plecaki wspinaczkowe – kształt

Plecaki pomagające we wspinaczce muszą charakteryzować się stosunkowo smukłą budową. Ich kształty powinny być na tyle opływowe, by nie zawadzały podczas wspinania. Nie powinny mieć więc kieszeni, które stanowiłyby kolidujące na drodze wspinaczki wybrzuszenia. Wszelkiego rodzaju troki, paski, pętle czy kieszonki z siatki muszą być zaprojektowane tak, by nie przeszkadzały w uprawianiu tej aktywności.

Jaka waga plecaka przeznaczonego do wspinaczki?

Wspinaczka sama w sobie jest dyscypliną mocno wysiłkową. Sama waga plecaka do wspinaczki nie powinna stanowić dużego obciążenia, by w trakcie wspinaczki nie okazało się, że walczymy nie ze ścianą wspinaczkową a z ciężarem znajdującym się na plecach. Plecaki tego rodzaju powinny być minimalistyczne w formie, ale też lekkie. Zatem materiały, z których wykonany jest plecak, powinny być lekkie.

Kieszenie, pasy, troki – istotne elementy, które powinny mieć plecaki wspinaczkowe

Sprzęt wspinaczkowy w postaci dobrego plecaka powinien być wyposażony w te elementy, ale w sposób ograniczony i dobrze przemyślany, tak by nie przeszkadzały podczas wspinaczki. Każdy producent dba o to, by użyteczność i funkcjonalność plecaków spełniała potrzeby osób uprawiających wspinaczkę. Dlatego też ta czy inna marka oferuje rozwiązania, dzięki którym uda się przytroczyć do plecaka linę, czekan czy kask.

Plecaki wspinaczkowe – rozmiar

Pojemność jest istotna i często też determinuje rodzaj wspinaczki. Te najlżejsze modele będą odpowiednie dla tych, którzy preferują wspinaczkę szybką i lekką. Lekkie plecaki mogą ważyć zaledwie 240 g, nie będą więc wielkim obciążeniem. Średniej wielkości plecaki charakteryzują się pojemnością w granicach 30-35 litrów. Mają masę udogodnień i stosuje się w nich wiele praktycznych rozwiązań, takich jak np. zdejmowany pas biodrowy czy praktyczne szpejarki. Duże gabaryty przekraczają pojemność 35 l, często są to plecaki o pojemności ok. 50 l. Tu liczyć się będzie lekki system nośny, najlepiej dobrze przylegający, co przełoży się na stabilność pod obciążeniem. Dodatkowe atuty to szpejarki, duża i łatwo dostępna komora, liny kompresyjne czy troki ułatwiające zamontowanie czekanów, raków czy lin.