PŁACHTY BIWAKOWE
Wybierasz się pod namiot w słoneczne regiony, zamierzasz spędzić dłuższy czas, biwakując w okresie letnim. Warto przemyśleć zabranie ze sobą specjalnej płachty, która będzie zabezpieczeniem przed piekącymi promieniami słońca. Namiot w konfiguracji z płachtą będzie stanowił świetne zabezpieczenie wówczas, kiedy będziemy spędzać dłuższe chwile w miejscu biwakowania. Materiał, z którego wykonany jest tego rodzaju produkt, jest bardziej odporny na promienie UV i ma właściwości wodoodporne.
Czym jest płachta biwakowa?
Płachty tego rodzaju należą do wyposażenia outdoorowego, służące w czasie noclegów bez namiotu do ochrony przed zmiennymi i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Gwarantują ochronę zarówno przed wiatrem, deszczem jak i śniegiem, zapewniając pewną wodoszczelność. Płachta biwakowa jest używana do ochrony śpiwora w trakcie biwakowania, jak również jako część zabezpieczenie awaryjnego w czasie wypraw w góry wysokie.
Rodzaje płacht biwakowych
Na rynku polskim producenci zazwyczaj oferują płachty biwakowe, które mają postać worka przypominającego kształtem mumię, bądź kopertę (są to tzw. bivi bag). Do ich produkcji używa się wyłącznie materiałów wodoodpornych. W wersjach tańszych jest używana tkanina nylonowa, a w rozwiązaniach wyższej klasy, których cena jest zazwyczaj większa – membranowa. Choć nylon skutecznie działa jako płachta wodoodporna, to jednak nie pozwala na odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz. Płachty wykonane z tkanin membranowych są znacznie bardziej komfortowe w użyciu, ponieważ gwarantuje odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Jednocześnie jest to tkanina wiatroodporna i wodoszczelna. Bardzo często w płachtach biwakowych zastosowane są specjalne zamki, które ułatwiają włożenie do wewnątrz śpiwora i karimaty, czy nawet maty samopompującej. Każda płachta biwakowa posiada także sznurki i gumki kompresyjne służące do jeszcze bardziej szczelnego zawiązania płachty. Zapewnia to dodatkową ochronę przed dostaniem się do środka wilgoci i wiatru. Płachty namiotowe występują w wersji jednoosobowej oraz dla dwóch osób.
Tarpy biwakowe
Dostępne na rynku tarpy charakteryzują się one inną konstrukcją niż płachty biwakowe typu bivy bag. Zazwyczaj mają postać dużego prostokątnego bądź kwadratowego materiału o wymiarach minimum 3 x 3 metry, który rozstawia się na wzór tradycyjnego namiotu dwuspadowego. Wykorzystuje się w tym celu dwa kije trekkingowe. Materiał użyty do produkcji tego rodzaju płachty biwakowej to przeważnie tkanina, z jakiej uszyte są tropiki namiotów. Jest wyjątkowo lekka i cechuje się bardzo wysoką wodoodpornością. Tego rodzaju płachta biwakowa może być stosowana jako zadaszenie na prowizorycznych obozowiskach, może stanowić też rodzaj schronienia przed słońcem w trakcie wyjazdów kempingowych. Jest to substytut namiotu. Lekka, nieprzemakająca i niezabierająca zbyt wile miejsca doskonale obniży wagę turystycznego plecaka, a jednocześnie zapewni optymalną ochronę przed zmiennymi warunkami klimatycznymi podczas snu.