MAPNIKI

Wyświetlanie jednego wyniku

Lubimy podróżować i lubimy planować swoje wędrówki podczas podróży. Niezależnie od tego czy będziemy penetrować weneckie uliczki, mazurskie lasy czy górskie szlaki będzie nam potrzebna mapa. To dzięki niej uda się nam precyzyjnie zaplanować spacer czy podróż po szlakach. By z tradycyjnej, papierowej mapy korzystało się nam wygodniej, warto wyposażyć się w mapnik. Prosty sprzęt na rzep to udogodnienie, ale i zabezpieczenie delikatnej mapy przed warunkami atmosferycznymi.

Tradycyjne mapy nadal są popularne

W dobie smartfonów i nawigacji GPS wydawałoby się, że tradycyjne, drukowane mapy nie mają racji bytu. Nawigacje elektroniczne, Google Maps, te samochodowe prowadzą nas „za rękę” i nie musimy szukać palcem po mapie najlepszej drogi do celu. Jednak drukowane mapy wcale tak bardzo nie ucierpiały i nadal się z nich korzysta. Są zawody, w których korzystanie z GPS-ów jest zabronione. Wybieramy się na wędrówki, w których telefon nie znajdzie zastosowania, gdzie nie będzie miejsca, by naładować baterię. Ale także podróżując po większym mieście, chętnie rzucimy okiem na całą jego infrastrukturę. Mając pogląd na całość, o wiele łatwiej zaplanować krótsze czy dłuższe spacery.

Z tego tytułu nadal wykorzystuje się także specjalne akcesoria do map drukowanych. Tzw. mapniki pozwalają wygodniej korzystać z papierowej mapy. Mogą być wyspecjalizowane, nieco różniące się pod kątem tego, w jakich okolicznościach z nich korzystamy, spotkamy się z mapnikiem rowerowym, narciarskim, terenowym czy do pieszych wędrówek.

Czym jest mapnik?

Czym są mapniki? Jest to prosty w konstrukcji przedmiot, którego kształt zdeterminowany jest specyfiką budowy mapy. Przeważnie łączy on dwie funkcje. Mianowicie mapniki chronią mapę przed deszczem czy wiatrem, ale także mają ułatwiać czytanie mapy podczas wędrówki czy nawet jazdy rowerem. Wydawałoby się, że to archaiczny produkt, który nie odnajduje już zastosowania w czasach nawigacji GPS. Jednak mapnik na rzep nadal jest używany. Nadal znajdujemy się czasami w sytuacjach, kiedy wręcz musimy użyć papierowej mapy. Może rozładować się nam smartfon, a podczas długich wędrówek w mało dostępnych miejscach mapa jest wręcz zbawienna. Ale też używamy map ze względu na to, że chcemy odpocząć od ekranów elektronicznych urządzeń. Mapnik na rzep to przeważnie coś w rodzaju worka z wytrzymałego materiału z zastosowaną, przezroczystą folią. Ma być wodoodporny, z solidnym zamknięciem oraz z możliwością przewieszenia go na szyi lub mocowania go do plecaka.

Mapniki – Kto z nich korzysta?

Mapnik turystyczny to doskonały produkt, który sprawdzi się podczas krótszych czy dłuższych wycieczek. Możemy go także zabrać na spływ kajakowy czy w podróż rowerem. Mapnik, z którego będziemy korzystać podczas jazdy rowerem, musi dawać możliwość komfortowego spoglądania na mapę podczas jazdy. Natomiast mapnik narciarski powinien umożliwiać patrzenie na mapę bez używania rąk, w których trzymamy kijki. Natomiast bardziej tradycyjny mapnik dla wędrówek pieszych musi być wyposażony w zawieszkę do przytroczenia do plecaka, czy zawieszenia na szyję.