PELERYNY

Wyświetlanie 1–12 z 37 wyników

Niezależnie od tego czy spadnie rzęsista ulewa, czy będzie zaledwie mżyć, deszcz może nam skutecznie zepsuć każdą wyprawę. Bądźmy zapobiegliwi i zabierzmy ze sobą odpowiedni ubiór, który w razie potrzeby będziemy mogli szybko na siebie zarzucić, chroniąc w ten sposób siebie i cały nasz bagaż. Peleryna przeciwdeszczowa, czy też ponczo to doskonałe produkty, które uchronią nas przed deszczem. Niezależnie od tego czy wybieramy się w góry, czy planujemy trening na świeżym powietrzu, sprawdźmy prognozę pogody,. Jaką jednak wybrać pelerynę, czym się kierować podczas jej wyboru?

Ponczo przeciwdeszczowe – co to za rodzaj peleryny?

Najbardziej rzucającą się w oczy właściwością poncza przeciwdeszczowego jest jego prostokątna konstrukcja. W tułowiu ponczo będzie szerokie, ale także szerokie będą rękawy, które nie będą przylegać do ciała. Istotny wydaje się także sposób zakładania – przez głowę. Taka peleryna ma nas chronić przed deszczem, ale także nie może krępować ruchów, zapewniając komfort użytkowania. Peleryny tego typu oferowane są w różnych modelach. Wynika to z tego, że kierowane mogą być do różnych grup odbiorców. Wyróżnia się więc:

  • ponczo w góry – mają wytrzymały materiał, co powoduje, że można je używać wielokrotnie. Bardzo ważną zaletą takiego poncza jest to, że ma przewidziane dodatkowe miejsce na plecak,
  • ponczo na rower – to przede wszystkim produkt, który kierowany jest do rowerzystów nieobawiających się żadnych warunków pogodowych. Rozmiar jest również obszerny, po to, by nie krępować żadnych ruchów. Jazda rowerem ma być komfortowa nawet po założeniu peleryny,
  • peleryny jednorazowe – to grupa peleryn, których cena jest wyjątkowo atrakcyjna, ale takie ponczo użyjemy zaledwie raz.

Warto też wspomnieć o modelach uniwersalnych. Tego rodzaju kategorie peleryn także gromadzą produkty jednorazowe, ale peleryny nie są dostosowane do konkretnego zastosowania. Są one dość popularne i sprawdzą się zarówno w trakcie wakacji, jak i wyprawy górskiej bądź wypadu na ryby.

Jaka peleryna przeciwdeszczowa sprawdzi się na rower?

Peleryna, z której skorzystają odważniejsi rowerzyści, ma chronić od głowy po kolana. Przeciwdeszczowe peleryny na rower nie mogą jednak zakrywać nóg. W innym wypadku znacznie utrudniałyby pedałowanie. Jeśli chcemy także ochronić spodnie i buty, wyposażmy się w tzw. stuptuty.

Ponczo tego typu często jest także wydłużone na plecach, dzięki temu uda się pod nim zmieścić również plecak. Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy także rozmiar peleryny, jak i materiał, z którego została ona wykonana. Ma on być lekki oraz szybko schnący. Możemy też zwrócić uwagę na kolor, tak by dobrać taki, który najbardziej się nam podoba.

Peleryny na deszcz w góry?

Płaszcze na deszcz, które zabierzemy ze sobą w góry, muszą być dość wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powinny być one tak skonstruowane, by sprawdziły się w trudnych warunkach. Pod peleryną powinien zmieścić się także plecak. Cena tego typu peleryn będzie nieco wyższa, ale mają one skutecznie ochronić nas jak i cały nasz bagaż.