KUCHENKI
Wyprawa w góry, nieprzetartym szlakiem czy też z dala od wszelkiej cywilizacji wymaga dobrego planu i zrobienia listy przedmiotów, które koniecznie trzeba ze sobą zabrać. Jeśli w planie podróży są przystanki z dala od schronisk, lub mamy zamiar spać pod namiotem, koniecznie będziemy musieli zabrać ze sobą kuchenkę turystyczną. To powinien być niezbędny element ekwipunku. Co powinniśmy brać pod uwagę, by kuchenka turystyczna spełniła swoją rolę?
Czym kierować się podczas wyboru kuchenki turystycznej?
Zanim przejdziemy do pakowania plecaka, a tym bardziej przed samym wyruszeniem w nieznane, koniecznie przemyślmy parę kwestii, które wiążą się z wyborem kuchenek turystycznych. Rzeczą istotną jest odpowiedzenie sobie na pytanie jak będziemy podróżowali. Jeśli w miejsce docelowe jedziemy pociągiem, tym bardziej samochodem, to waga kuchenki nie musi nas ograniczać. Jednak podróż z plecakiem, częsta zmiana lokalizacji, wędrowanie po zboczach, dużych nachyleniach terenu już powinny determinować wagę. Turystyczne kuchenki w takich przypadkach powinny być optymalnie lekkie, dostosowane jednak do twoich potrzeb i zawsze dające nadzieję na ciepły posiłek.
Nie możemy też pominąć kwestii paliwa, które będzie zasilać kuchenkę. Weźmy pod uwagę fakt, że nie rodzaj paliwa się sprawdzi. Dlatego też trzeba przemyśleć czy zdecydować się na kuchenki na paliwo ciekłe, stałe czy gazowe. Turystyczne wojaże rządzą się swoimi prawami i ta kwestia nie powinna zostać pominięta. Różny rodzaj paliwa będzie odpowiedni do różnych warunków pogodowych czy klimatycznych.
Kuchenka turystyczna – jakie są rodzaje
Kuchenka turystyczna, jak już wiemy, może być zasilana różnym paliwem. Warto więc przyjrzeć się tym rodzajom, by wybrać jak najlepiej:
Kuchenki gazowe
Jest to najbardziej popularny rodzaj kuchenek. Palniki turystyczne zasilane gazem to rozwiązanie wygodne. Tym bardziej że zamiast ciężkiej butli gazowej możemy zabrać ze sobą poręczne i niezwykle lekkie kartusze (mogą ważyć zaledwie 100 g). Czym większy kartusz, tym na dłużej nam starczy. Kuchenka gazowa jest bardzo łatwa w obsłudze i może być wyposażona w praktyczną zapalarkę. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju palnik turystyczny nie sprawdzi się wówczas, kiedy będziemy mieli do czynienia z dużymi wahaniami temperatur,
Palnik turystyczny na paliwo ciekłe
Jest to dobry wybór jeśli planujemy wędrować w trudnych warunkach. Charakteryzują się uniwersalnością. To oznacza, że działają z wykorzystaniem różnego rodzaju paliwa – benzyny, oleju napędowego, spirytusu, nafty, a nawet paliwa lotniczego. Na niekorzyść może działać to, że są one nieco cięższe i droższe od gazowych odpowiedników. Sprawdzają się także na wysokościach i w niskich temperaturach.
Kuchenka gazowa turystyczna na paliwo stałe
Jeśli wybierzemy ten rodzaj paliwa, eliminujemy ryzyko rozlania się paliwa w plecaku. Jest to też optymalne rozwiązanie jeśli zależy nam na jak najmniejszej wadze plecaka. Paliwo stałe w formie kostek jest poręczne i wyjątkowo lekkie. Korzysta się z nich w kuchenkach o bardzo niewielkich rozmiarach. Są to jednak palniki o bardzo niskiej wydajności. Samo zagotowanie wody może trwać wiele minut. Przeważnie używane są do podgrzewania gotowych dań.